PRASY PROGRAMOWANIE MEMBRANOWYCH - Stronka.com.pl

STRONY WWW
STRONY WWW
STRONY WWW
Przejdź do treści

PRASY PROGRAMOWANIE MEMBRANOWYCH

POZOSTAŁE
Oklejanie drzwiczek meblowych folią PCV.
 
W artykule ująłem to o co najczęściej jestem pytany w sprawie programowania pras.
 
Tak naprawdę fachowcem jest w tej branży każdy sam dla siebie. Przedsiębiorca który wejdzie w ten segment rynku uczy się produkcji tych detali, sam na sobie. W ten sposób radzi sobie lepiej lub gorzej. Producent maszyny prasy próżniowo – membranowej sprzedaje maszynę, dając możliwości ale nie odpowiada dokładnie jakie parametry dla jakich detali należy stosować do tego niestety trzeba już dotrzeć samemu. Podobnie wygląda sprawa z producentami i sprzedawcami folii. Parametry jakie należy zastosować są zasłyszane lub pochodzą z innych firm gdzie maszyna może być zupełnie (przekrój rur, czy przewodów powietrznych) inna, i te parametry się do niczego nie przydają. Oczywiście wszyscy zmierzają do tego sprzedać swój materiał lub maszynę jak najlepiej i starają się pomóc z różnym efektem.
 
Podczas swojej pracy spotkałem się z różnymi aspektami w tej materii.
 
Maszyny, prasy membranowo – próżniowe pracują w następujących trybach:
 
·         symultanicznie (bez udziału membrany)
 
·         z membraną
 
·         symultanicznie z funkcją bezdotykowego grzania folii
 
·         z membraną oklejanie płycin
 
Najbardziej popularny, szybki sposób klejenia to sposób symultaniczny.
 
Najbardziej trwały sposób oklejenia jest przy użyciu membrany.
 
Podczas wszystkich trybów oklejania także i tej brane są pod uwagę cztery zjawiska fizyczne.
 
·         temperatura
 
·         ciśnienie
 
·         podciśnienie
 
·         czas
 
W większość pras programuje się za pomocą panelu podając następujące informacje:
 
T0 –  Time - Czas (nie we wszystkich maszynach, np. Wemhoener) jest to czas opuszczenia membrany przed nagrzaniem folii.
 
Powoduje to że folia nadmiernie się nie rozciąga już na etapie grzania, pozwala to uniknąć np. zmarszczek podczas oklejania długich elementów.
 
T1 – Czas nagrzewania folii – w tym cyklu folia za pomocą podciśnienia unosi się i przylega do membrany lub półki i w tym stanie nabiera temperatury.
 
T2 – Czas podciśnienia – w tym cyklu folia odchodzi od półki (membrany) i opada na elementy, w tej chwili zaczyna być odliczany czas kiedy to spod elementów i folii wybierane jest powietrze za pomocą podcinienia.
 
T3 – Czas prasowania – zawór ciśnienia się otwiera i przez zadany czas ciśnienie powoduje że folia pod jego naporem przylega do elementów mdf.
 
T4 – Czas studzenia – czas który tak naprawdę bierze udział przy prasowaniu przy udziale membrany, membrana po wykonaniu cyklu T3 wtedy oprócz folii, membrana również napiera na elementy powodując ich przyklejenie do elementów z mdf-u. Podczas T4 membrana się unosi i wpompowane jest powietrze które  posiada ciśnienie powodujące lepsze utwardzenie folii na elementach mdf.
 
 
Oczywiście są to podstawowe parametry gdzie warto wiedzieć jak działają ponieważ wiedza co dzieje się w maszynie bardzo pomaga przy ustawieniu parametrów. Nie robi się tego wtedy na ślepo.
 
Nadmienić tutaj trzeba że do każdych z tych cykli ustawiamy także ciśnienie i podciśnienie.
 
Część rzeczy jest nieustawialna i nadana przez producenta tak aby cykl w maszynie zaszedł po naszych pomysłach.
 
W niektórych maszynach jeśli chodzi o ciśnienie, można stosować stopniowanie ciśnienia, co pozwala zminimalizować usterki w postaci dziury w folii podczas cyklu prasowania T3. Podział wpuszczanego powietrza w odstępach czasu za każdym razem ciśnienie jest większe do uzyskania zadanego w parametrze, pozwala zapanować nad folią. Bardzo częstym problemem jest występowanie dziur na etapie T2 podciśnienia spowodowane jest to przegrzaniem folii. Parametr T2 w niektórych maszynach można zmieniać nie musi on za każdym razem wynosić -0,8 (-1) bar , jeżeli mamy do czynienia z bardzo delikatną folią można ustawić na -0,2 bar.

Powodzenia :)

Daniel Gumieniak
tel.695276605
kontakt@cars-tools.pl

FAQ

Zeby żrobić fronty gięte trzeba zawsze używać trybu z membraną.
- Nie do wszystkich frontów giętych używa się membrany, w większości robi się je symyltanicznie.

e-mail: admin@stronka.com.pl
e-mail:biuro@goldenmayer.pl
Szymon Mayer
tel. 503129776
ul. Orłowicza 23
58-309 Wałbrzych
Szukaj na stronie
Wróć do spisu treści